Reklama
 
Blog | Václav Miko

Albert Göring, mladší bratr nacistického pohlavára zachraňoval Židy

Albert Göring byl pravý opak svého sourozence Hermanna. Zatímco starší bratr rozvíjel v Německu nacistický teror a zastupoval Adolfa Hitlera, on svým bohémským stylem života zachraňoval pronásledované Židy.

Albert Göring se od svého bratra Hermanna zcela lišil. Zatímco jeho modrooký a korpulentní bratr disponoval chladnou povahou, on coby hnědooký a štíhlý bonviván užíval života ve zcela jiném prostředí – mimo nacistickou mašinerii.

Göringův otec dr. Heinrich Ernst Göring působil na Haiti jako německý generální konzul, ovšem v roce 1896, tedy rok po narození Alberta se vrátil do Berlína. Rodině pak byl ze strany jejich židovského kmotra Hermanna Epsteina, zámožného obchodníka a lékaře nabídnut byt, kde rodina Göringova bydlela. Epstein nebyl jen kmotrem Alberta a Hermanna, ale také milencem jejich matky Franzisky roz. Tiefbrunn. Proslýchá se, že dvě děti z pěti měla právě s Epsteinem.

V roce 1897 Epstein koupil u Norimberku známek Veldenstein a po roce se na základě jeho nabídky rodina přestěhovala do jeho honosného sídla, kde společně žili do roku 1912, posléze se rodina usadila v Mnichově. Čtyři roky po smrti Hermanna Epensteina přešel hrad Veldenstein samozřejmě do vlastnictví Hermanna Göringa.

Albert Göring sloužil v první světové válce jako komunikační inženýr, kde byl také zraněn a před kapitulací propuštěn.

Albert Göring, strojní inženýr ve válečném období působil také jako exportní ředitel v české Škodovce, kde dopomohl jak Čechům, tak i mnohým Židům vyhnout se pronásledování nacistů. Mimo jiné vydatně spolupracoval s českým odbojem. Když se však příliš zapletl s Židy v souvislosti jejich záchrany, byl na gestapu pokaždé zadržován a vždy díky vlivu svého bratra propuštěn.

Bratři se spolu naposledy setkali v květnu 1945, a to na nádvoří v tranzitním vězení v Augsburgu. Tehdy se objali a Hermann svému mladšímu bratrovi řekl, že lituje toho, co si nyní musí jeho celá rodina kvůli němu protrpět a zároveň ho požádal o dohled nad jeho ženou Emmy a dcerou Eddou.

O dva roky později byl Hermann za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti odsouzen k trestu smrti. Několik hodin před tím, než měl být popraven, však spolkl kapsli s kyanidem, kterou mu propašovali do cely.

Albert po propuštění z vězení jen stěží dosáhl svým jménem k nějakému zaměstnání. Živil se tak příležitostně jako překladatel a spisovatel.

Albert Göring zemřel v Mnichově dne 20. prosince 1966. Jeho tělo bylo položeno k odpočinku v rodinné hrobce. Jedním z jeho posledních soucitných kroků bylo to, že se oženil se svou hospodyní, aby mohla pobírat důchod.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama