Reklama
 
Blog | Václav Miko

Desatero výroků Alberta Einsteina, které obohatilo svět

Výroky geniálního vědce z minulého století zřejmě lidstvo nepřestanou nikdy fascinovat. Dokázal se do všeho ponořit tak hluboko, že výplodem bylo vždy ohromující zjištění. 

Albert Einstein (Oren Jack )

Albert Einstein (Oren Jack )

Albert Einstein (1879 – 1955) byl jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob. Do povědomí lidí vešel především svou speciální a obecnou teorii relativity, která doposud nejlépe popisuje vesmír ve svém gigantickém poměru. Nelze také opomenout jeho objasnění fotoefektu či myšlenku kvantování elektromagnetického pole. Není pochyb, že samotná deskripce a soustava poznatků populární teorie relativity je pro mnohé natolik spletitá, že pro bližší seznámení raději volí snadné příměry. Není to však jednoduché. Ovšem nebyl by to Albert Einstein, kdyby i na toto nenašel geniálně zjednodušenou formu vysvětlení: Hodinka v blízkosti vašeho milého se zdá minutkou; minutka v horké peci se zdá hodinou – a to je relativita.

Dovolil jsem si z jeho celé plejády slavných citátů vybrat těchto deset, které mne doslova uchvátily:

1. Inteligentní lidé se snaží problémy řešit, geniální se je snaží nedělat. 2. Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si nejsem tak zcela jist. 3. Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jediný však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil. 4. Je to ale smutné období, když je snadnější rozbít atom než zničit předsudky. 5. Je-li nepořádek na stole odrazem nepořádku v mysli, co potom odráží prázdný stůl? 6. Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale v té čtvrté to budou klacky a kameny. 7. Existují tisíce způsobů, jak zabít čas, ale žádný jak ho vzkřísit. 8. Vědět málo je nebezpečné a vědět mnoho také. 9. Kdybych měl k dispozici hodinu na zvládnutí problému, na kterém by závisel můj život, strávil bych 40 minut jeho studiem, 15 minut jeho analýzou a 5 minut jeho řešením. 10. Na světě nejtěžší věc k pochopení daň z příjmu.

Reklama

Na závěr si nemohu odpustit neuvést Einsteinovu formuli na definici úspěchu: Vezmeme-li A za úspěch, platí vzorec: A=X+Y+Z, kde X je práce, Y odpočinek a Z je držet jazyk za zuby.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama