Reklama
 
Blog | Václav Miko

Odvážní odpůrci nacismu

Bílá růže (Die Weiße Rose), byla odbojovou nenásilnou skupinou studentů, která se jako jedna z mála v nacistické Třetí říši odvážila veřejně vystoupit proti Hitlerovi – bezbřehá lidskost a odvaha.

Hans a Sophie Schollovi (dpa)

Hans a Sophie Schollovi (dpa)

Mezi jejími zakladateli patřili i sourozenci Hans a Sophie Schollovi, kteří za svůj odpor zaplatili svými životy. Bílá růže byla německou proti nacistickou skupinou, která byla složena převážně z řad studentů odmítající národní socialismus. Od roku 1942 do roku 1943 veřejně vyzývali Němce k ukončení války a zcela odvážně kritizovali zločiny nacismu. Následně v únoru 1943 však byli udáni na polici, když byli viděni, jak rozhazovali z vrchních pater mnichovské univerzity letáky, které otevřeně vystupovaly proti nacistickému režimu. Letáky obsahovaly také výzvy, aby Němci nevěřili Hitlerovým lžím a členové NSDAP vystoupili ze strany. Také upozorňovaly na to, že Goebbelsova propaganda lživě hlásá vítězné tažení Wehrmachtu v Rusku, protože ve skutečnosti tam umírají tisíce německých vojáků. Letáky horečně umísťovali všude v místech univerzity a s dalšími členy skupiny i mimo její prostor. Snažili se spoluobčany přimět k tomu, aby otevřeli oči a vzdorovali dekadenci nacistických zvěrstev, které nacisté páchali i v koncentračních táborech.

Nacistická exekutiva reagovala rychle a nekompromisně. Byl svolán narychloVolksgerichtshof – Lidový soud a tři dny po svém činu již byli Schollovi shledáni vinnými z politických trestných činů a odsouzeni k trestu smrti stětím. Ještě téhož dne odpoledne byli popraveni gilotinou ve věznici Stadelheim. Poté následoval soud i s dalšími členy této skupiny a řada z nich byla také odsouzena k trestu smrti.

Sophie, mimo jiné i talentovaná kreslířka a malířka studovala na univerzitě v Mnichově biologii a filozofii. Její bratr Hans studoval medicínu. Zmínka o těchto hrdinech se objevuje i ve zcela nové knize „Ve službách SS proti |Hitlerovi“, kterou vydalo nakladatelství Petrklíč.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama