Reklama
 
Blog | Václav Miko

Stevie Wonder – hudební génius a mimořádná osobnost

Stevie Wonder, Photo : Getty Images/Harry How

Žádný současný hudebník mne svým dílem neovlivnil tak, jako Stevie Wonder. Nejbližším ekvivalentem prožité katarze v období mého života způsobila už jen hudba Ennia Morriconeho a překvapivě filmaře a hudebníka Clinta Eastwooda. Z minulosti je to nepochybně Mozart, Bach či Albinoni.

Stevie Wonder je bezesporu jedna z největších osobností v historii hudby. Fenomenální muzikant vlastním jménem Stevland Hardaway Judkins se narodil jako třetí ze šesti dětí 13.května 1950 v americkém státě Michigan ve městě Saginaw. Jeho narození bylo předčasné a proto musel být umístěn do inkubátoru, který ho udržoval při životě. Nicméně zvýšený obsah kyslíku vyústil ve zjizvení a odchlípení oční sítnice, která vedla k onemocnění známé jako retinopatie nedonošených.

První smlouvu s nahrávací společností Motown Records podepsal již ve svých dvanácti letech, což hovoří o jeho geniálních hudebních schopnostech. Hudební svět fascinoval svým hlasem a znamenitou hrou na foukací harmoniku. Zrodila se prostě  superhvězda – v roce 1963, ve věku třinácti let trhal rekordy v žebříčku amerických nahrávek.

Reklama

Skladatel a producent si později změnil jméno na Stevland Hardway Morris.

Stevie-s-High-School-Graduation-stevie-wonder-32476761-240-210

Ukončení vysokoškolského studia

V roce 1968 absolvoval s vyznamenáním michiganskou vysokou školu pro nevidomé a zanedlouho se zamiloval do Yolandy Simmonsové, která byla členem jeho administrativního týmu. V roce 1975 se jim narodila dcera Aisha Zakia, což z překladu afrických slov znamenají „síla a inteligence“. V témže roce obohatil svou sbírku o dalších pět cen Grammy za nejlepší album, nejlepší producent a nejlepšího zpěváka.

wonder2sm_opt

Aisha Morris přivádí na scénu svého otce

V lednu 1986 Američané slavili historicky první národní svátek v rámci dodržování lidských práv, jehož protagonistou byl Martin Luther King. Ve všech velkých městech byly organizovány velkolepé koncerty. Hlavní televizní události představovaly záběry Stevie Wondera, Elizabeth Taylorové, Diany Rossové, Quincy Jonese či herce Eddiho Murphyho.

Později se Wonder spojil s  Dionne Warwickovou, Eltonem Johnem a Gladys Knightovou – zrodila se píseň That’s What Friends Are For, určena pro charitativní účely. Ta v následujících měsících trhala všechny rekordy žebříčků a nebylo se čemu divit, když Wonder následně získal další cenu Grammy.

Kai Milland Morris & Stevie Wonder

Stevie Wonder s druhou manželkou Kai Milland Morris

Stevie Wonder spolupracoval s věhlasnými světovými muzikanty a je obecně vnímán jako velmi kultivovaná a nesmírně filozoficky založená osobnost. Obdržel řadu dalších ocenění a v roce 1996 dokonce cenu Grammy za celoživotní dílo.

Jeho jedinečný „expresivní“ hlas je dokonale harmonizován typickým rytmem a zvláštním spektrem doprovodných tónů, které vyvolávají v lidech vybuzení emocionálních procesů.

Tento po celém světě uznávaný muzikant navštívil Prahu v roce 1989, jen pár měsíců před sametovou revolucí. Reakce Čechů byla katastrofální – nejnižší účast v rámci jeho turné.  Tehdy byl stadion Sparty téměř poloprázdný. Na vině byla údajně špatná reklama, nelze však opomenout, že Češi inklinují spíše k mnohem jednodušší hudbě. Inu není tak zcela pravda co Čech to muzikant.

obama-Wonder

Prezident Obama vítá zpěváka v Bílém domě

Stevie Wonder byl dvakrát ženatý, dětí však má celkem devět a to s pěti  ženami.

Na závěr slova samotného zpěváka, které vyjadřují jeho nelehké začátky a neuvěřitelně dynamickou sílu, když dokázal to, co dokázal: Nebylo to jednoduché být chudý, černý a slepý.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama